january, 2020

25jan9:00 am9:00 pmSAN DIEGO (USA)January 25-26, 2020

Event Details

Competition Schedule

The Joan B. Kroc Theatre at The Salvation Army Kroc Center

6611 University Avenue San Diego, CA 92115

SCHEDULE

01/25 – Saturday

Registration

9:00-9:30        All Participants register at the Lobby

Classical Master Class

10:00-10:45        Age 8-12 (January 1,2020)

10:45-11:30     Age 13 up (January 1,2020)

Competition schedule

11:40-12:00        Open stage for participants

12:00-13:30        Start Competition

Classical Group A B C

Second Classical Group A B C

13:30-13:50        Open Stage for participants

13:50-15:20        Start Competition

Contemporary Group A B C

                                    Second Contemporary Group A B C

                                    Third Contemporary Group A B

Award ceremony rehearsal on stage *(must come all participants)

15:45-17:00        All Participants

17:30-18:30    Award ceremony: All participants must be in performance costumes.


SCHEDULE

Classical
Group A
     Name Age            Variation
101 Riley Neal 9 F Variation from Paquita
102 Iris Yuan 10 F Variation form Raymonda
103 Lauren Perng 10 F Variation from La Fille Mal Gardee
104 Michael Shishkin 10 M Variation from Don Quixote
Group B
201 Grace Santa Maria 11 F Variation from Paguita
202 Maggie Zhang 11 F Coulante fairy Variation
203 Malia Lewis 11 F Variation from Peasant Pas de Deux
204 Sophia Sands 12 F Variation from Coppelia
205 Vivian Kowieski 12 F Fairy Variation from Sleeping Beauty
206 Mia Holloway 12 F Variation from Paquita
208 Emma Drake 12 F Variation from Coppelia
209 Anna Shishkin 12 F Fairy Variation from Sleeping Beauty
210 Payten Santa Maria 13 F Variation from Paguita
211 Olivia Chang 13 F Variation from Giselle Peasant Pas
212 Alexandra Douglas 13 F Variation from Talisman
213 Cierra Roberts 13 F Variation from Le Corsaire
Group C
301 Mikayla Horvath 14 F Three Odalisque Variation from Le Corsaire
303 Emily Zhou 14 F Variation from La Fille Mal Gardee
304 Madeleine Goldman 14 F Variation from Swan Lake
305 Fiona McSherry 14 F Third Odalisque Variation
306 Nicole Warkentien 15 F Variation from Walpurgis Nacht
307 Katarina Matic 15 F Variation from Talisman
308 Amelia Chang 15 F Pas de Trois Variation from Swan Lake
309 Tamara Bobkova 15 F Cupid Variation from Don Quixote
310 Kaley Mafong 15 F Third Odalisque Variation
311 Sophia Boghosian 16 F Aurora Act III Variation from Sleeping Beauty
312 Christine Marabella 16 F NIkiya, Variation from La Bayadere
313 Lillyann Allison 15 F Coulante Fairy Variation
314 Caryn Telfer 15 F Variation from Paqquita
Second Classical
Group A
401 Riley Neal 9 F Three Odalisque Variation From Le Corsaire
403 Michael Shishkin 10 M Variation form Nutcracker Suite
Group B
501 Grace Santa Maria 11 F Miette Variation
502 Sophia Sands 12 F Variation form La Esmeralda
503 Payten Santa Maria 13 F Miette Variation
504 Alexandra Douglas 13 F Variation from La Fille Mal Gardee
505 Cierra Roberts 13 F Swanilda Variation from Coppelia
506 Maggie Zhang 11 F Variation from La Fille Mal Gardee
Group C
601 Madeleine Goldman 14 F Variation from Paquita
602 Fiona McSherry 14 F Variation from Paquita
603 Nicole Warkentien 15 F Variation from Paquita
604 Katarina Matic 15 F Variation from Paquita
605 Tamara Bobkova 15 F Paquita Variation
606 Sophia Boghosian 16 F Variation from Paquita
607 Christine Marabella 16 F Medora Variation, Le Corsaire
608 Lillyann Allison 15 F Variation from Paquita
609 Caryn Telfer 15 F Variation from Fairy Doll
20 min Break
Contemporary
Group A
701 Riley Neal 9 F Snow
702 Iris Yuan 10 F STORY U’VE FORGOTTEN
703 Lauren Perng 10 F JE SUIS
Group B
751 Grace Santa Maria 11 F Ascension
752 Sophia Sands 12 F NO REGRETS
753 Blanche Arnold 12 F Glacier
754 Emma Drake 12 F Goodbye Paris
755 Joney LeSon 13 F Initium
756 Payten Santa Maria 13 F Cold Fire
757 Alexandra Douglas 13 F IN THE SAND DUNE
758 Cierra Roberts 13 F Now we are Free
759 Olivia Chang 13 F In a Dream
Group C
801 Emily Zhou 14 F DEER STOP
802 Madeleine Goldman 14 F Yours
803 Fiona McSherry 14 F SYNCHRO
804 Nicole Warkentien 15 F Canon
805 Amelia Chang 15 F Biafra
806 Tamara Bobkova 15 F Find the Pieces
807 Kaley Mafong 15 F Forever Young
808 Sophia Boghosian 16 F Beyond the Edge of the Frame
809 Christine Marabella 16 F Time Is Up
810 Lillyann Allison 15 F Wait
Second Contemporary
 
Group A
851 Iris Yuan 10 F YOU ARE MY LIGHT
852 Lauren Perng 10 F WEIGHT OF WATER
 
Group B
901 Blanche Arnold 12 F Onward
902 Sophia Sands 12 F PASSED OVER
903 Payten Santa Maria 13 F To build a home
904 Alexandra Douglas 13 F THE BIRD
Group C
951 Madeleine Goldman 14 F Ne Me Quitte Pas
Third Contemporary
  Group A
971 Iris Yuan 10 F Conquer Everything
   
Group B
981 Blanche Arnold 12 F Pulse

Award Ceremony

Time

(Saturday) 9:00 am - 9:00 pm

Location

The Joan B. Kroc Theatre at The Salvation Army Kroc Center

6611 University Avenue San Diego, California 92115

Organizer

WBAC GRAND PRIXgrandprix@wbacompany.com